Az Akadémia kincsei: A Magyar Tudós Társaság tagsági oklevélének fadoboza
A biedermeier letisztult formavilágát tükröző fadoboz egy, az intézmény működésének korai szakaszában átadott tagsági oklevél számára készült – az okleveleket fahengerre tekerve helyezték a dobozokba –; az egykori bélés mára megfakult.
„Ezeket a »politurozott magyar kőrösfa gyökérből készített kis ládatskákat« Vogel Sebestyén Antal (1779–1837) neves pesti asztalosmesternél és »bútorgyárnoknál« rendelte meg működése első éveiben az Akadémia, darabonként 8 forintért (ezüstpénzben értve), 1836-ban például 17 darabot. Feltehetően a rendes és/vagy tiszteletbeli tagokat szolgálták; a levelezők olcsóbb, »közönséges ládatskákban« kaphatták meg diplomájukat.
Vogel termékeit elegáns, egyszerű formák, valamint a hazai fafajták tudatos alkalmazása, továbbá az erezetek dekoratív mintázatának a felületeken való érvényre juttatása jellemezte; az összhatást veretek tették teljessé. Ezek a sajátosságok az oklevéltartó »ládatskán« is felfedezhetők, bár a veretet helyettesítő, feltehetően ragasztott és festett, stukkóhatású öntvény ma már hiányzik. A mester jórészt empire bútoregyüttesei, szobaberendezései révén vált ismertté és keresetté a korban, de az oklevéltartó dobozokhoz hasonló, különböző funkciójú, kisebb díszművek is kezdettől fogva szerepeltek kínálatában.”
Forrás: Bicskei Éva – Ugry Bálint (szerk.): 150 éves az Akadémia székháza: Épület-, intézmény- és gyűjteménytörténet.
Budapest: MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont, 2018, 23.