Az MTA története

A Magyar Tudományos Akadémia története – I. rész: 1825–1918
Hogyan jött létre gróf Széchenyi István 1825-ös felajánlását követően a Tudós Társaság? Miként vált a nemzeti identitás őrzőjévé, és hogyan változtak a működési feltételei a reformkortól az első világháború végéig? Erről ír a Magyar Tudományos Akadémia történetét bemutató összefoglaló 1918-ig tartó első részében Fónagy Zoltán történész.
Tovább
A Magyar Tudományos Akadémia története – II. rész: 1918–2019
Miként próbálta megőrizni autonómiáját háborúk és diktatúrák árnyékában a Magyar Tudományos Akadémia? Hogyan járult hozzá mégis a nehézségek ellenére az elmúlt száz évben a magyar tudományosság fejlődéséhez? Erről ír a Magyar Tudományos Akadémia történetét bemutató összefoglaló 2019-ig tartó második részében Pótó János történész.
Tovább
Tudós társiasság és akadémiaalapítási törekvések a 18. századi Magyarországon – Az mta200.hu akadémiatörténeti sorozata (2. rész)
Milyen minták alapján és milyen céllal alakultak a magyar tudományosság korabeli társaságai a 18. században? Hogyan illeszkedtek a korabeli szellemi élet áramlataihoz? Ezekre a kérdésekre válaszol az mta200.hu számára készített cikkében Krász Lilla történész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara, Kora Újkori Történeti Tanszékének docense. Írásával folytatódik az MTA történetét összefoglaló sorozatunk.
Tovább