Az MTA Kézirattár kincsei: A zsidó fiú című színmű kézirata
A pápai kollégiumban 1841–42-ben összeismerkedett két diák. Egyikük pápai tanulmányai befejezése után ügyvédbojtárként tanult tovább Kecskeméten, másikuk pedig vándorszínésznek állt. E két diák Jókai Mór és Petőfi Sándor volt, innen eredeztethető a barátságuk.Jókai egy évvel később pályaművet nyújtott be a Magyar Tudományos Akadémia irodalmi pályázatára, A zsidó fiú című drámát, amelynek kéziratát az MTA KIK Kézirattára őrzi.
A Kisfaludy Társaság és az Akadémia által kiírt irodalmi pályázatok közös szabálya volt, hogy a pályaműveket idegen kéznek kellett lemásolnia. Ennek az volt az oka, hogy a pályázatokat kézírásos formában, anonim módon nyújtották be, és mivel viszonylag kevesen (évről évre ugyanazok) pályáztak, a zsűri tagjai egy idő után már a kézírásukról is felismerhették volna a szerzőt. Így hát Jókainak szüksége volt egy másolóra. Ekkor érkezett Kecskemétre a vándorszínész-társulat, amelynek Petőfi is tagja volt, így Jókai őt kérte meg, hogy másolja le a kéziratot. A legenda szerint maga Petőfi hozta fel Pestre a kéziratot, és ő nyújtotta be az MTA-hoz, amit Toldy Ferenc, az Akadémia titoknoka aláírásával is igazolt, ami ma is a kéziraton látható.
Készült Babus Antal, az MTA Könyvtár és Információs Központ Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye vezetője előadása alapján.
Az MTA KIK egy évvel az MTA bicentenáriuma után, 2026-ban ünnepli alapításának kétszázadik évfordulóját.