Az MTA Kézirattár kincsei: Corvina

 A 15. században a római pápa után Mátyás királynak volt Európában a legnagyobb kódexgyűjteménye. Az MTA Könyvtár és Információs Központ Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményében is őriznek egy eredeti kódexet (corvinát) Mátyás könyvtárából, amely eredetileg 2000–2500 kötetből állt, de az azóta eltelt fél évezred során a legtöbb corvina elveszett vagy megsemmisült.

MTA KIK Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye K 397

Ma mindössze 216 corvináról tudjuk biztosan kijelenteni, hogy „hollós” királyunk könyvtárában volt. Ezek egyike a Kézirattárban őrzött, pergamenre írt Carbo-kódex is, amely Mátyás dicső tetteiről szól párbeszédes formában. A párbeszéd résztvevői Lodovicus Carbo itáliai humanista, aki Janus Pannonius diáktársa és riválisa volt, valamint Ernust Zsigmond, aki Janust követte a pécsi püspöki székben. Janus Pannonius ugyanis belekeveredett a Mátyás elleni 1471-es, Vitéz János-féle összeesküvésbe, ezért kegyvesztetté vált és menekülni kényszerült. A kódex 1473–75 között készült Ferrarában. Az 1473-as évszám azért fontos, mert a kódex keletkezésével egy időben kezdett működni a budai várban az első magyarországi nyomda, és indult meg a könyvnyomtatás hazánkban. Az átmenet időszaka ez, amikor párhuzamosan egymás mellett élt a kódexmásolás és a könyvnyomtatás.

Készült Babus Antal, az MTA Könyvtár és Információs Központ Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteménye vezetője előadása alapján.
Az MTA KIK egy évvel az MTA bicentenáriuma után, 2026-ban ünnepli alapításának kétszázadik évfordulóját.