Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban – életpályák két angol nyelvű kötetben
Az MTA Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottság égisze alatt, az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent Pioneer Hungarian Women in Science and Education (Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban) című kötetek a tudományos kutatás és oktatás területén jelentős eredményeket elért magyar nők életútjának és pályaívének bemutatására vállalkoznak.
A szerkesztők a történelmi Magyarország területéről származó, 1945 előtt született, 10 különböző tudományterületet művelő 13 felfedező tudóst válogattak be a gyűjteménybe, akik elsőként értek el meghatározó tudományos eredményeket, akadémiai pozíciót vagy oktatási vívmányokat. A kiadvány fejezetei az orvostudomány, a biológia, a botanika, az ásványtan, a csillagászat, a matematika, a régészet, a pedagógia, a művészetfilozófia és a zenetudomány diszciplínáiban úttörő szerepet játszó jeles elsők portréját vázolják fel.
A bemutatott úttörők közt szerepel Brunszvik Terézia, Teleki Blanka, Torma Zsófia, Degenfeld Schomburg Berta, Hugonnai Vilma, Steinberger Sarolta, Genersich Margit, Dienes Valéria, Dudich Vendl Mária, Csapody Vera, Péter Rózsa, Prahács Margit, Banga Ilona. A magyar tudósnők életművének ismertetésén keresztül felsejlik, milyen apró lépéseken keresztül alakultak át a nők és a tudományos gondolkodás viszonyáról alkotott elképzelések Magyarországon a 19. század eleje és a 20. század közepe között. A történeti áttekintés a reformkortól az államszocializmusig ível, s tételezi mind a „nőiség”, mind a „tudomány” fogalmának változását az átalakulás folyamatában, aminek későbbi, kortárs vetületeit az azonos című második kötetből, illetve az Elnöki Bizottság gondozta magyar nyelvű kiadványból ismerhetjük meg.
Az angol nyelvű kötet célja, hogy láthatóvá tegye néhány kiemelkedő tudományos teljesítményt nyújtó magyar nő szakmai és életpályáját itthon és külföldön, és bekapcsolja őket a hasonló nemzetközi áttekintésekbe. A 10 tanulmány jól érthető, informatív módon, illusztrációkban gazdagon foglalja össze a tudósok nagy szakmai sikereit és apró kudarcait.
Pioneer Hungarian Women in Science and Education.
Szerk. Cristian Réka Mónika és Kérchy Anna. Előszó: Bollobás Enikő. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2022.
A Pioneer Hungarian Women in Science and Education II. (Úttörő magyar nők a tudományban és az oktatásban II.) című tanulmánykötet a 2022-ben publikált, azonos című könyv folytatásaként 16 fejezetben 22 magyar kutatónő szakmai és életútját mutatja be.
A Magyar Tudományos Akadémia Bollobás Enikő vezette Nők a Kutatói Életpályán Elnöki Bizottsága égisze alatt megvalósult kiadvány olyan tudósok és tanítók életútját eleveníti fel, akik a tudomány és a pedagógia területén magyar és nemzetközi viszonylatban egyaránt úttörőnek számító munkásságukkal, előremutató, akár paradigmaváltó felfedezéseikkel szereztek hírnevet. A kötet a 20. századra koncentrál, folytatva az első kötet portréit, amelyek jellemzően a 19. század végén és az első világháború előtt született nők életútját ismertették. A női tudósok bemutatása két szakaszban történik.
A tudósnőknek szentelt pályaképek Légrády Erzsébet gyógyszerész, Barát Irén tüdőgyógyász, Hajdu Lilly, Gyömrői Edit, Kovács Vilma, Bálint Alice és Rotter Lillián, a budapesti pszichoanalitikus iskola képviselői, Bartoniek Emma történész, Telkes Mária fizikus, Klein Eszter matematikus, Mozsolics Amália, Patek Erzsébet, Kutzián Ida és Bondár Mária régészek, Polcz Alaine tanatológus és Heller Ágnes filozófus portréját vázolják fel. A második, pedagógiai újításokra összpontosító fejezet De Gerandó Antonina nőnevelő, Jásziné Madzsar Alice gyógytornász, Révész Reisz Margit gyógypedagógus, Dombrádi Dolch Erzsébet reformpedagógus, Varró Margit muzikológus, Slachta Margit keresztény feminista politikus és Kanizsai Dorottya hadisírgondozó eredményeit ismerteti.
Az angol nyelvű tudományos ismeretterjesztő kiadvány a magyar nőtörténethez kíván hozzájárulni, egyúttal kultúrdiplomáciai küldetést is felvállal azzal, hogy egybefűzi a különböző tudományágakban kutató és tevékenykedő magyar tudósnők munkásságát, akiknek nemzetközi érdeklődésre is számot tartható életműve nem kapott eddig méltó figyelmet az Akadémia világában. A címben szereplő pioneer (úttörő) jelző nemcsak a kutatónők elsőségére, hanem példamutató eredményeikre is utal, amelyekkel a következő nemzedékek női kutatói számára is megteremtették a későbbi sikeres munka lehetőségét.
Pioneer Hungarian Women in Science and Education II.
Szerk. Cristian Réka Mónika és Kérchy Anna. Előszó: Bollobás Enikő. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2023.